1. Math
  2. Advanced Math
  3. 1 suppose that a product sells for 450 per unit...

Question: 1 suppose that a product sells for 450 per unit...

Question details

1. Suppose that a product sells for $450 per unit and the total cost of making x units is given by Clx != 0.0001 x3-0.39 x4594 x + 200,000
i) What is the marginal cost for the 2399t unit and the 2401t unit?
Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution