1. Math
  2. Precalculus
  3. 19 when a pizza shop sells pizzas for 14 a...

Question: 19 when a pizza shop sells pizzas for 14 a...

Question details

(19) When a pizza shop sells pizzas for $14 a pie, they sell 700 pizzas per month. When the shop increased the price per pie to $15, they only sold 620 pizzas per montlh (a) Find the price (or demand) function, assuming it is linear. (b) Find the profit function if the overhead cost of running the shop is S4,000 per month, and the cost for ingredients to make each pizza is $2.50. (c) Use the profit function to find the production level (number of pizzas made and sold) that would cause the shop to break even. Interpret your results.

Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution