1. Business
  2. Accounting
  3. 1for a table manufacturing company selling price for a table...

Question: 1for a table manufacturing company selling price for a table...

Question details

1.For a table manufacturing company, selling price for a table is $60.00 per Unit, Variable cost is $18.00 per Unit, labor charge is $10.91 per Unit, rent is $616.00 per month and transportation is $10 per 10 tables. If 50 tables are sold in a month how much is the fixed cost for that month?

2.You run a school in Florida. Fixed monthly cost is $5,355.00 for rent and utilities, $6,008.00 is spent in salaries and $1,374.00 in insurance. Also every student adds up to $92.00 per month in stationary, food etc. You charge $689.00 per month from every student now.

You are considering moving the school to another neighborhood where the rent and utilities will increase to $10,785.00, salaries to $6,980.00 and insurance to $2,337.00 per month. Variable cost per student will increase up to $187.00 per month. However you can charge $1,149.00 per student. At what point will you be indifferent between your current mode of operation and the new option?

Please, do all of them and show processes

Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution