1. Math
  2. Algebra
  3. a grocer prepares a mixture of 30 lb of dried...

Question: a grocer prepares a mixture of 30 lb of dried...

Question details

A grocer prepares a mixture of 30 lb of dried fruit to sell for $4.10 per lb. For the mixture he uses two types, one that costs $4.30 per lb, and the other that costs $3.90 per lb.How many pounds of each type should he use?
Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution