1. Math
  2. Algebra
  3. a nursery grows and sells rose bushes to grow the...

Question: a nursery grows and sells rose bushes to grow the...

Question details

A nursery grows and sells rose bushes. To grow the bushes there is a

fixed annual cost of $20,000 and an additional production cost of $10 The bushes sell for $25 each.

How many rose bushes must the nursery sell to make a 20% profit?

Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution