1. Other
  2. Other
  3. an individual is in the process of developing a product...

Question: an individual is in the process of developing a product...

Question details
An individual is in the process of developing a product and as part of the process they are making an estimate of profits. The product has a total cost of $ 3,950 based on a unit. In addition, it has a fixed cost associated with rents and others of $ 3,500 per month. The sale price of the product is $ 150 per unit

1-Indicate the Total Cost equation and determine Variable Cost per unit

2. How many units do you have to sell to have a profit of $ 7,200 per month?

3-Calculate equilibrium point.


B- The total costs of producing 216 units of coffee machines are $ 1480 and the costs of producing 370 units of the same product are $ 2250. The data follow a linear relationship

1. Determine the variable cost

2. Determine the fixed cost

3. Construct the total cost equation

4. Make a projection of how much will cost 500 units.


C- The total costs for a certain product are given by Ct=$ 7.5 X +300

a. Indicate the Variable cost

b. What is fixed cost?

c. How much will cost 100 units

D- The total cost equation for a certain product is given by the following equation $ 2.8X + 600. If the sale price of the product is $ 4.00 per unit. How many units do you have to sell for a profit of $ 500?

What is the equilibrium point?

Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution