1. Other
  2. Other
  3. calculate the ratio of dollars per ounce and then of...

Question: calculate the ratio of dollars per ounce and then of...

Question details












Calculate the ratio of dollars per ounce and then of ounces per dollar to determine which of the following soda choices is the best value. Item Dollars per Ounce Ounces per Dollar 12 pack of 12 oz cans for $4.95 24 pack of 16.9 oz bottles for $10 pack of 7.5 oz cans for $2.50 67.6 oz bottle for $1.25 18) Which is the most economical purchase? 19) How did you decide? 20) How is interpreting the dollars per ounce ratio different than interpreting the ounces per dollar ratio?
Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution