1. Business
  2. Accounting
  3. costs per equivalent unit the following information concerns production in...

Question: costs per equivalent unit the following information concerns production in...

Question details

Costs per Equivalent Unit

The following information concerns production in the Baking Department for March. All direct materials are placed in process at the beginning of production.

ACCOUNT Work in Process—Baking Department ACCOUNT NO.
Date Item Debit Credit Balance
Debit Credit
Mar. 1 Bal., 18,000 units, 1⁄4 completed 14,760
31 Direct materials, 336,000 units 252,000 266,760
31 Direct labor 40,000 306,760
31 Factory overhead 60,530 367,290
31 Goods finished, 330,000 units 346,410 20,880
31 Bal. ? units, 2⁄5 completed 20,880

a. Based on the above data, determine each cost listed below. Round "cost per equivalent unit" answers to the nearest cent.

1. Direct materials cost per equivalent unit. $
2. Conversion cost per equivalent unit. $
3. Cost of the beginning work in process completed during March. $
4. Cost of units started and completed during March. $
5. Cost of the ending work in process. $

b. Assuming that the direct materials cost is the same for February and March, did the conversion cost per equivalent unit increase, decrease, or remain the same in March?

Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution