1. Math
  2. Advanced Math
  3. decide whether the following statement makes sense or does not...

Question: decide whether the following statement makes sense or does not...

Question details

Decide whether the following statement makes sense or does not make sense. Explain your reasoning. I drove at a speed of 35 miles for the entire trip. Choose the correct answer below O A. O B. ° C. 0 D. The statement makes sense because it is reasonable for a person to go on a 35 mile trip. The statement does not make sense because miles is not a unit of speed. The statement does not make sense because the indicated speed is much higher than the speed a person can travel. The statement does not make sense because it is not reasonable for a person to go on a 35 mile trip.
2.A.8 Decide whether the following statement makes sense (or is clearly true) or does not make sense (or is clearly false). Explain your reasoning. One dollar is worth about 115 Japanese yen, so 1 yen is worth more than $1. Choose the correct answer below O A. The statement makes sense because 1 yen is worth $1. O B. The statement does not make sense because 1 yen is worth approximately $0.0087. ° C. The statement makes sense because 1 yen is worth $115. O D. The statement does not make sense because 1 yen is worth $0.50.
Decide whether the following statement makes sense (or is clearly true) or does not make sense (or is clearly false). Explain your reasoning. To figure out how long an airplane will take to reach Beijing, divide the distance to Beijing by the airplanes speed. Choose the correct answer below. O A. O B. O C. O D. The statement does not make sense because time is equal to distance times speed. The statement makes sense because time is equal to distance divided speed. The statement makes sense because time is equal to speed divided by distance. The statement does not make sense because time is equal to speed divided by distance.
media%2F459%2F4598a1b4-b1b6-4549-bfc1-d1
FQR MATH1008-004 19ss Homework: Section 2A Score: 0 of 1 pt 2.A.21 6 of 12 (0 complete) How much will a person pay for 1.5 pounds of bananas at a price of $1.32 per pound? The price the person will pay is( V (Round to the nearest cent.)
Homework: Section 2A Score: 0 of 1 pt 2.A.23 7 of 12 (0 complete) If a person is paid $470 for 27 hours of work, what is the persons hourly wage? The persons wage is Round to two decimal places as needed.)
Homework: Section 2A Score: 0 of 1 pt 2.A.25 Complete parts (a) through (c) below a. A storage pod has a rectangular floor that measures 22 feet by 11 feet and a flat celling that is 7 feet above the floor. Find b. A lap pool has a length of 28 yards, a width of 23 yards, and a depth of 5 yards. Find the poos surface area (the water surface) and the total volume of water that the pool holds the area of the foor and the volume of the pod. С.Araised flower bed is 40 feet long, 7 feet wide, and 1.4 feet deep. Find the area ofthe bed and the volume of sol it holds a. The area of the floor of the pod is (Type an integer or a decimal.)
FQR MATH1008-004 19SS Homework: Section 2A Score: 0 of 1 pt 2.A.34 9 of 12 (0 complete) A hose fills a hot tub at a rate of 4.73 gallons per minute. How many hours will it take to fill a 278-gallon hot tub? It will take hours to fill the hot tub. (Simplify your answer. Round to two decimal places as needed.)
Homework: Section 2A Score: 0 of 1 pt 2.A.45 10 of 12 (0 complete Convert 12 feet to inches. 12 feet= L-1 inches (Round to the nearest hundredth as needed.)
https://ca Do Hor FQR MATH1008-004 19SS Homework: Section 2A Score: 0 of 1 pt 2.A.47 11 of 12 (0 comp Convert 26 minutes to seconds. There are seconds in 26 minutes Simplify your answer.)
FQR MATH1008-004 19SS Homework: Section 2A Score: 0 of 1 pt 2.A.51 12 of 12 (0 cor Convert 13 years to hours (neglecting leap years). 13 years-hours Simplify your answer.)
Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution