1. Engineering
  2. Mechanical Engineering
  3. deluxe it costs 45 dollars to produce a standard dishwasher...

Question: deluxe it costs 45 dollars to produce a standard dishwasher...

Question details

deluxe. It costs 45 dollars to produce a standard dishwasher and 70 dollars to produce a deluxe one. The manufacturing company has a fixed cost of 600 dollars per week that goes to rent, electricity and other day to day expenses (a) Write a weekly cost equation dependent on r, the number of standard dishwashers produced, and y, the number of deluxe dishwashers (b) The company cannot make more than 10 deluxe dishwashers and 10 standard dishwashers in a week. Use this information to make a table demonstrating the varying costs that the company could face weekly.(You can use excel to do these calculations)

Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution