1. Other
  2. Other
  3. hello can you show me how to do these problems...

Question: hello can you show me how to do these problems...

Question details
Hello can you show me how to do these problems step by step please and thank you
LESSON 2-5 Compare Compare Proportional Relationships Quick Review Practice To compare proportional relationships, compare the rate of change or find the unit rate. 1. Two trains are traveling the rate of each train. V the faster rate? Example The graph shows the rate at which Rob jogs. Emilys jogging rate is represented by the equation y 8x, where x is the number of miles and y is the number of minutes. At these rates, who will finish an 8-mile race first? Time (h) 50 Distance (mi) 27 24 21 18 2 15 2 12 9 90 80 70 60 50 40 30 20 10 Miles Emilys unit rate is y 8(1) 8 minutes per mile. The point (1, 6) represents Robs unit rate of 6 minutes per mile Robs unit rate is less than Emilys rate, so Rob will finish an 8-mile race first. 2.A 16-ounce bottle of wa costs $1.28. The cost in c of water from Store B is r equation y 0.07x, whe ounces. What is the cost each store? Which stores less per ounce?
tional Relationships Practice Quick Rev The slope relationsth the const 1. Two trains are traveling at a constant rate ips, the the rate of each train. Which train is traveling at the faster rate? Train A Example The grap person slope of Time (h) Rob jogs by the umber of tes. At these ce first? Distance (mi) 50 75 100 125 150 Train B 90 80 70 60 50 40 30 20 10 slope LESSON 2 Qui Hours pl re per mile. rate of nutes 2.A 16-ounce bottle of water from Store A nit costs $1.28. The cost in dollars, y, of a bottle of water from Store B is represented by the equation y-0.07x, where x is the number of ounces. What is the cost per ounce of water at each store? Which stores bottle of water costs less per ounce? rate, so Rob will Plo
LESSON 2-6 AED Connect Proportional Relationships and Slope Quick Review The slope of a line in a proportional relationship is the same a Find eling at constant of proportionality s the unit rate and the 1.The graph hows the and yelow pant that Briana mes to make green pant What is the slope of te ine Tell what it mears in the problem stion of the pan Example The graph shows the number of miles a person walked at a constant speed. Find slope of the line. the 150 70 60 50 40 30 20 10 2 3 0 123456789 Blue Paint 0 12345 Miles slope-부, 뛰꾸-9-15 LESSON 2-7 Analyze Linear Equations: y mx Quick Review A proportional relationship can be represented by an equation in the form ymx, where m is the slope. Practice A mixture of nuts contains 1 cup c for every 3 cups of peanuts 1. Write a linear equation that repre the relationship between peanuts walnuts, y ottle the ber of vater at r costs Example Graph the line y 2x. roa a point at (0.0).Then use the stope to plo2. Grgph h n. the next point. 0123 Peanuts
lope IUportional Practice e same as the unit rate and roportionality 1.The graph shows the proportions of blue paint and yellow paint that Briana mixes to make green paint. What is the slope of the line? Tell what it means in the problem situation the number of miles a constant speed. Find the 0 1 2 3 4 56789 Blue Paint 2 3 4 5 Miles 30 15 Linear Equations: ymx hip can be ion in the form slope. Practice A mixture of nuts contains 1 cup of walnuts for every 3 cups of peanuts. 1. Write a linear equation that represents the relationship between peanuts, x, and walnuts, y e the slope to plot 2. Graph the line. 0 1 23 Peanuts (c)
Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution