1. Math
  2. Mathematics
  3. ice cream guy sells ice cream for 350 it costs...

Question: ice cream guy sells ice cream for 350 it costs...

Question details

ice cream guy sells ice cream for $3.50 

it costs him $2.00 in ingredients to create each ice cream 

he must spend $15 a day to run the ice cream fridge 

QUESTION 

create an equation that can be used to calculate his revenue (R) for selling n ice creams a day?

QUESTION 

create an equation that can be used to calculate angelos cost (C) for creating n i cream a day (don't forget about $15 each day) 

Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution