1. Math
  2. Mathematics
  3. icecream graph it costs tim 200 in ingredients to create...

Question: icecream graph it costs tim 200 in ingredients to create...

Question details

icecream graph 

it costs tim $2.00 in ingredients to create each icecream 

sells a single scoop in a cone for $3.50

tim must also spend $15 each day to run the fridge 

REVENUE= R($)=$1.50n

COST=($)=$2.00n+15

QUESTION: plot the revenue and cost equations on the same graphs?

need helping graphing!! 

Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution