1. Business
  2. Accounting
  3. jezebel inc completed job 12 and several other jobs in...

Question: jezebel inc completed job 12 and several other jobs in...

Question details

Jezebel, Inc. completed Job 12 and several other jobs in the last week. The cost details of Job 12 are shown below. Direct labor cost ​$790 Direct materials cost ​$110 Machine hours 7 hours Direct labor hours 16 hours Predetermined overhead allocation rate per machine hour ​$88 Number of units of finished product 26 units What is the cost per unit of finished product produced under Job​ 12? (Round your answer to the nearest​ cent.)

Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution