1. Business
  2. Accounting
  3. moody corporation uses a joborder costing system with a plantwide...

Question: moody corporation uses a joborder costing system with a plantwide...

Question details

Moody Corporation uses a job-order costing system with a plantwide predetermined overhead rate based on machine-hours. At the beginning of the year, the company made the following estimates: Machine-hours required to support estimated production Fixed manufacturing overhead cost Variable manufacturing overhead cost per machine-hour 155,000 $651,000 4.40 Required 1. Compute the plantwide predetermined overhead rate. 2. During the year, Job 400 was started and completed. The following information was available with respect to this job Direct materials Direct labor cost Machine-hours used 300 s 280 35 Compute the total manufacturing cost assigned to Job 400. 3. If Job 400 includes 50 units, what is the unit product cost for this job? 4. If Moody uses a markup percentage of 120% of its total manufacturing cost, then what selling price per unit would t have established for Job 400? Complete this question by entering your answers in the tabs below Required 4 Compute the plantwide predetermined overhead rate. (Round your answer to 2 decimal places.) per MH < Required! Required 1Required 2 Required 3 ined overhead rate Required 2 >Required 1 Required 2Required 3 Required 4 Compute the total manufacturing cost assigned to Job 400. (Round your intermediate calculations to 2 decimal places and your final answer to the nearest dollar amount.) Total manufacturing cost K Required 1 Required 3>Required 1 Required 2Required 3Required 4 If Job 400 includes 50 units, what is the unit product cost for this job? (Round your intermediate calculations and final answer to the nearest whole dollar.) Unit product cost < Required 2 Required 4Required 1 Required 2 Required 3Required 4 If Moody uses a markup percentage of 120% of its total manufacturing cost, then what selling price per unit would it have established for Job 400? (Round your intermediate calculations and final answer to the nearest whole dollar.) Selling price per unit K Required 3 Required 4

Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution