1. Business
  2. Accounting
  3. option 2 lifo perpetual vs lifo periodic below is a...

Question: option 2 lifo perpetual vs lifo periodic below is a...

Question details

Option #2: LIFO Perpetual vs. LIFO Periodic

Below is a record of the purchases and sales of inventory throughout the first four months.

Units

Cost/Price Per Unit

1/1/x7 Beginning Balance

100

$3.50

1/31/x7 Purchase

125

$4.00

2/15/x7 Purchase

250

$4.50

2/25/x7 Sale

150

$7.75

3/10/x7 Purchase

300

$5.00

3/31/x7 Purchase

75

$5.50

4/10/x7 Sale

225

$8.25

4/15/x7 Purchase

100

$6.00

4/30/x7 Sale

350

$8.50

Requirement

  1. Calculate the cost of goods sold under the LIFO Perpetual Method for each of the below sales.

Units

Cost Per Unit

Total

2/25/x7 Sale

Show Detail

Show Detail

4/10/x7 Sale

Show Detail

Show Detail

4/30/x7 Sale

Show Detail

Show Detail

Total

  1. Calculate the cost of goods sold under the LIFO Periodic Method for each of the below sales.

Units

Cost Per Unit

Total

2/25/x7 Sale

Show Detail

Show Detail

4/10/x7 Sale

Show Detail

Show Detail

4/30/x7 Sale

Show Detail

Show Detail

Total

  1. What is the main reason for the differences in the two methods?
Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution