1. Math
  2. Advanced Math
  3. phil makes and sells rugs at his roadside stand his...

Question: phil makes and sells rugs at his roadside stand his...

Question details

Phil makes and sells rugs at his roadside stand. His monthly foxed cost for owning the stand is $510. If he makes and sells 23 rugs, his total costs are $602 and he brings in $483 in revenue. Find Phits monthly cost,revenue, and profit functions (assuming they are linear) Let x be the number of rugs made and sold each month. Co)
Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution