1. Business
  2. Accounting
  3. please show working and answer in order...

Question: please show working and answer in order...

Question details
Please show working and answer in order
Unit-Based Versus Activity-Based Costing Fisico Company produces exercise bikes. One of its plants produces two versions: a standard model and a deluxe model. The deluxe model has a wider and sturdier base and a variety of electronic gadgets to help the exerdser monitor heartbeat, calories burned, distance traveled, etc. At the beginning of the year, the following data were prepared for this plant Standard Model 30,000 $370 Deluxe Model 15,000 $700 Expected quantity Selling price Prime costs Machine hours Direct labor hours Engineering support (hours) Receiving (orders processed) Materials handling (number of moves) Purchasing (number of requisitions) Maintenance (hours used) $4.5 million $5.25 million 37,500 75,000 13,500 3,000 15,000 750 6,000 3,750 60 37,500 75,000 31,500 4,500 45,000 1,500 24,000 3,750 540 Paying suppliers (invoices processed) Setting up batches (number of setups) Additionally, the following overhead activity costs are reported Check My Work 3 more Check My Work uses remaining Next 2:06 AM ENG 29/01/21
Additionally, the following overhead activity costs are reported: Maintenance $600,000 Engineering support 900,000 Materials handling1,200,000 750,000 450,000 300,000 300,000 $4,500,000 Setups Purchasing Receiving Paying suppliers Required: 1. Calculate the cost per unit for each product using direct labor hours to assign all overhead costs. Unit cost Standard Deluxe 2. Calculate activity rates. Activity Rates Ne Check My Work 3 more Check My Work uses remaining up
Deluxe 2. Calculate activity rates. Activity Rates Maintenance Engineering support Materials handling Setups Purchasing per hour used per hour per move per setup Cーコ per requisition per order Paying suppliers per invoice Determine the cost per unit. If required, round your final answers to the nearest cent. Overhead cost Standard Deluxe Compare these costs with those calculated using the unit-based method. Which cost is the per unit per unit Check My Work 3 more Check My Work uses remaining
Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution