1. Business
  2. Accounting
  3. please show your work that i could see how you...

Question: please show your work that i could see how you...

Question details

Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $140 and $100, respectively. 9. Assume that Cane expects to produce and sel 84 000 Alphas during the cument year A supplier has Each product uses only one type of raw material costs $8 per pound. The company has the capacity to offered to manufacture and deliver 84000 Alphas to Cane for a price of S96 per unit. If Cane buys 84,000 annually produce 106.000 units of eoch product. Its unt costs for each product at thls level of activity are units from the supplier instead of making those units, how much wil profits increase or decrease? Men below decreases Alpha $32 DIrect materials ow many pounds of raw material are needed o make one unit of Alpha and one unit of Beta? Direct labor Variable manufacturing overhead Pounds of raw materials per unit Traceable fixed manufa uring overhead 20 22 Variable seling expenses Common fixed expenses 12 What contribution margin per pound of raw material is eamed by Alpha and Beta? (Round your answers to 2 decimal places.) Total cost per unit $92 Alpha Beta Contribution margin per pound The compeny considers rs traceeble fixed menufecturing overhead to be evoldeble, wherees its common 3 Assume that Canes customers would buy a maximum of 84,000 units of Alpha and 64,000 units of Beta Also assume that the companys raw material available for production is limited to 166,000 pounds. How fixed expenses are deemed unavoldable and have been allocated to products based on sales dollars. many units of each product should Cane produce to maximize its profits? Alpha Units produced 5 Assume that Canes customers would buy amaximum of 84,000 units of Alpha and 64,000 units of Beta. Also assume that the companys raw material available for production is limited to 166,000 pounds. Up to how much should it be wiling to pay per pound for additional raw materials? (Round your answer to 2 decimal places.) aximum price to be paid per poundPlease show your work that i could see how you got it.

Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution