1. Business
  2. Accounting
  3. problem 219 multiple predetermined overhead rates applying overhead lo21 lo22...

Question: problem 219 multiple predetermined overhead rates applying overhead lo21 lo22...

Question details

Problem 2-19 Multiple Predetermined Overhead Rates; Applying Overhead [LO2-1, LO2-2, LO2-4] High Desert Potteryworks makes a variety of pottery products that it sells to retailers. The company uses a job-order costing system in which departmental predetermined overhead rates are used to apply manufacturing overhead cost to jobs. The predetermined overhead rate in the Molding Department is based on machine-hours, and the rate in the Painting Department is based on direct labor- hours. At the beginning of the year, the company provided the following estimates Department Molding Painting 50,800 36,000 $224,000 $472,440 38,500 80,000 Direct labor-hours Machine-hours Fixed manufacturing overhead cost Variable manufacturing overhead per machine-hour Variable manufacturing overhead per direct labor-hour $2.60 -$4.60 Job 205 was started on August 1 and completed on August 10. The companys cost records show the following information concerning the job Department MoldingPainting Direct labor-hours Machine-hours Direct materials Direct labor cost 130 67 ş 938 $1,240 $ 740 970 82 360 Required 1. Compute the predetermined overhead rates used in the Molding Department and the Painting Department. 2. Compute the total overhead cost applied to Job 205 3-a. What would be the total manufacturing cost recorded for Job 205? 3-b. If the job contained 37 units, what would be the unit product cost?Req 1 Req 2 Req 3A Req 3B Compute the Predetermined Overhead Rates used in the Molding Department and the Painting Department. (Round your answers to 2 decimal places.) Predetermined Overhead Rate Molding Department Painting Department per MH per DLHReq 1 Req 2 Req 3A Req 3B Compute the total overhead cost applied to Job 205. (Round Predetermined overhead rate to 2 decimal places. Round other intermediate calculations and final answers to the nearest dollar amount.) Total overhead costReq 1 Req 2 Req 3A Req 3B If the job contained 37 units, what would be the unit product cost? (Round Predetermined overhead rate to 2 decimal places. Round other intermediate calculations to the nearest dollar amount. Round your final answer to 2 decimal places.) Unit product cost per unit

Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution