1. Business
  2. Accounting
  3. question 3 swifty inc uses joborder costing for its brand...

Question: question 3 swifty inc uses joborder costing for its brand...

Question details
Question 3
Swifty Inc. uses job-order costing for its brand new line of homework machines. The cost incurred for production during 2020 totalled $7900 of materials, $2900 of direct labour costs, and $1100 of manufacturing overhead applied. The company ships all goods as soon as they are completed which results in no finished goods inventory on hand at the end of any year. Beginning work in process totalled $5600, and the ending balance is $2900. During the year, the company completed 20 machines. How much is the cost per machine?

$595


$730


$875


Not enough information is given.
Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution