1. Math
  2. Statistics And Probability
  3. shawns bakery wants to understand how to measure productivity starting...

Question: shawns bakery wants to understand how to measure productivity starting...

Question details

Shawn's Bakery wants to understand how to measure productivity, starting with the production of brownies. The bakers work for 40 hours per week, and are paid $12 per hour. Accountants have assessed overhead to be 1.5 times labor cost (on a weekly basis). The cost of materials for brownies is $5 per pound.

Help Shawn to analyze her business by calculating multifactor productivity for these four weeks. (Round your answers to 2 decimal places.)

   

  Week Output (units) Workers Material (lbs)
1 29,000 6 400
2 34,000 7 460
3 31,000 8 540
4 36,000 9 510

    

Week

MFP (Output / Total Cost)

  1      
  2        
  3        
  4   
Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution