1. Business
  2. Accounting
  3. standard direct materials cost per unit roanoke company produces chocolate...

Question: standard direct materials cost per unit roanoke company produces chocolate...

Question details

Standard Direct Materials Cost per Unit

Roanoke Company produces chocolate bars. The primary materials used in producing chocolate bars are cocoa, sugar, and milk. The standard costs for a batch of chocolate (1,164 bars) are as follows:

Ingredient Quantity Price
Cocoa 420 lbs. $0.40 per lb.
Sugar 120 lbs. $0.60 per lb.
Milk 90 gal. $1.60 per gal.

Determine the standard direct materials cost per bar of chocolate. If required, round to the nearest cent.
$per bar

Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution