1. Business
  2. Accounting
  3. the price per unit is 120 for kpl manufacturing company...

Question: the price per unit is 120 for kpl manufacturing company...

Question details

The price per unit is $120 for KPL Manufacturing Company, its variable cost per unit is $80, and its fixed costs are $4,000. What is the breakeven point in units using the equation method?

A. 80 B. 60 C. 40 D. 100

Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution