1. Math
  2. Prealgebra
  3. two families buy refreshments at a concession stand each drink...

Question: two families buy refreshments at a concession stand each drink...

Question details

Two families buy refreshments at a concession stand. Each drink costs d dollars. Each snack costs s dollars. The Blake family buys 3 drinks and 2 snacks for $12. The Reese family buys 2 drinks and 4 snacks for $16. What is the cost of one drink at the concession stand?

Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution