1. Math
  2. Prealgebra
  3. use desmos to solve the following problems i will...

Question: use desmos to solve the following problems i will...

Question details

Use Desmos to solve the following problems – I will expect to see screen shots. Part of the challenge is to find a representative window. I will post a few videos to help with this. 1. Set up the equations and solve graphically – check your solutions How many pounds of candy that sells for $0.75 per pound must be mixed with candy that sells for $1.25 per pound to obtain a 9 pound mixture that sells for $0.96

Solution by an expert tutor
Blurred Solution
This question has been solved
Subscribe to see this solution